Jak se vyvíjí ceny a nabídka bydlení v Praze 4

Občas opomíjenou lokalitou ze strany médií je Praha 4, a to zejména Vyšehrad, Podolí či Bráník,“ říká Pavel Velebil z TIDE REALITY a dodává, že Praha 4 má výrazný potenciál pro spokojené dlouhodobé bydlení

Jak se vyvíjí ceny a nabídka bydlení v Praze 4

Praha 20. ledna 2013 – Realitní trh s byty se zklidnil. Další propad cen již nepokračuje, ale nelze ani mluvit o naprostém nezájmu. Podle našeho názoru lze hovořit spíše o jisté vyzrálosti. „Nastává čas, kdy si kupující opravdu rozmýšlejí, kde budou bydlet. Staví si vedle sebe všechna pro a proti a hledají pro sebe tu nejideálnější lokalitu. Jednou z tradičních rezidenčních oblastí je Praha 4, a to zejména Vyšehrad, Podolí či Bráník,“ říká Pavel Velebil z TIDE REALITY a dodává, že Praha 4 má výrazný potenciál pro spokojené dlouhodobé bydlení a zároveň je pravděpodobné, že ceny v těchto čtvrtích přiléhajících k centru Prahy opět začnou růst.

V Praze 4 je dostatek zeleně

V Podolí, Bráníku a okolí Vyšehradu existuje stálá poptávka po bydlení. „Neustále dostáváme nové a nové dotazy, zda bychom nezprostředkovali nákup bytu právě v Podolí, Bráníku nebo na Pankráci,“ upozorňuje Pavel Velebil. Specifikum oblasti spočívá v tom, že se téměř nikdo nestěhuje z  novostaveb, tedy domů, které byly postaveny v průběhu posledních pěti až deseti let. Majitelé v nich buď zůstávají sami bydlet, nebo je pronajímají a kalkulují s jejich budoucím využitím. Jen málo majitelů své byty v těchto domech prodává.

Nejdražším ze jmenovaných míst jsou nejvýše položené Kavčí Hory, ze kterých je nádherný výhled do širokého okolí. Zde ceny v některých novostavbách překročily hranici 100.000 korun za metr čtvereční. Následovány jsou spodními partiemi Podolí s cenou okolo 80.000 Kč/m2 (Pozn. jde o údaj z počátku roku 2014), zatímco Bráník je již cenově mnohem dostupnější. Na druhou stranu nelze čekat, že se budou ceny pohybovat na stejných úrovních jako na perifériích Prahy. Praha 4 má totiž velmi dobré dopravní spojení s centrem a občanskou vybavenost na velmi vysoké úrovni, a tím zcela jasnou konkurenční výhodu.

Omezená nabídka ve stávající zástavbě

Příležitostí bydlení v této lokalitě není mnoho. Nové bytové domy se staví téměř výhradně v prolukách a pouze jako doplnění stávající zástavby. Nelze čekat, že se na trhu objeví větší developerský projekt, který by nabízel větší množství bytů, a ani již pro něj není vhodné místo. Právě omezená nabídka je zárukou dobré investice, což úspěšně dokazují projekty bytových domů realizovaných v letech 2001-2008 například společností AT Development v Podolí.

Dům na Topolce od AT Development

Bytový dům Na Topolce společnost AT Development dokončila v roce 2007

Projekt v ulici Pod Vinohradem dokončený v roce 2012 společností JR Group je typickým ukázkovým příkladem, který vznikl v proluce, obklopen je starší zástavbou s velmi dobrou občanskou vybaveností a je jedním z posledních takto realizovaných projektů. Cena se zde pohybovala kolem 60-65 tisíc korun za metr čtvereční. A i když se prodej bytů v tomtto domě díky nižší poptávce v minulých letech protáhl, dnes už zbývá z celkem 30 postavených bytů jen jeden neprodaný byt.

Byty Braník interiéry

Foto jednoho z prodaných a nastěhovaných bytů v projektu Pod Vinohradem

Praha 4 je příjemným místem k bydlení

Praha 4 má charakter smíšené oblasti, a to nejen z pohledu zastavěnosti. Můžeme zde nalézt starší bytové domy, rodinné vily, novostavby, ale i panelové domy. Význam pojmu smíšená oblast doslova naplňuje i struktura obyvatelstva. Zájem o bydlení zde totiž mají jak singles, tak i mladé rodiny, ale i senioři. Každá skupina pro trochu jiné důvody. „Mladí lidé hlavně oceňují rychlé spojení do centra Prahy pomocí metra a tramvajové linky, která se dále rozděluje do dvou důležitých větví a lze se tak snadno dostat jak na Staré město, tak i třeba za zábavou či nákupy. Rodiny s dětmi naopak vítají příjemnou a poměrně klidnou smíšenou zástavbu bytových a rodinných domů. Samozřejmostí je dobrá občanská vybavenost včetně školských zařízení nebo nemocnic,“ vyjmenovává výhody Pavel Velebil. Krátké docházkové vzdálenosti pěšky jsou pak příjemné pro seniory. 

Praha 4 tak může být velmi zajímavou alternativou pro ty, kteří již teď přemýšlejí v dlouhodobém horizontu. „Doba poklesu cen již skončila, ceny našly svou novou rovnovážnoou úroveň a v zastavěných lokalitách s nedostatkem volných pozemků mohou opět mírně růst.“ dodává Velebil z Tide reality.

Rezidence 4U Living Pankrác-Podolí

Nejnovější projekt v nabídce Tide Reality - Rezidence 4U Living na okraji Podolí nedaleko stanice metra Pražského povstání

Tide Reality spol. s r.o. na českém realitním trhu působí již od roku 1993. Specializuje se na prodej i pronájem nových bytů v developerských projektech v Praze, Středočeském kraji a také na horách. Kancelář Tide Reality doposud zajistila kompletní servis při prodeji jednotek u více než dvou desítek developerských projektů, převážně v pražských lokalitách. Realitní kancelář se může pyšnit dlouhodobě stabilním týmem makléřů, z nichž většina je přímo spolumajiteli společnosti. www.tide.cz  

Chtěli byste zjistit více informací o naší nabídce v Praze 4 ? Popř. chcete nabídnout svůj byt v Praze 4 k rpodeji? Volejte Moniku Lištvanovou nebo Pavla Velebila na telefonníích číslech 602 269 011 nebo 602 155 309

Další článek

TIDE REALITY od ledna 2014 sídlí na jednom z pražských nábřeží

Chcete dostávat informace o novinkách
a speciálních slevách mezi prvními?

Zapište se jako odběratel našeho newsletteru a žádná nabídka Vám už neuteče.