Jak se bude vyvíjet trh s nájemními byty?

Koronavirus z týdne na týden zastavil turistický ruch v Praze. Díky vysokému počtu bytů pronajímaných přes platformy jako jsou AirBnB nebo Booking měla tato situace okamžitý vliv i na realitní trh. Jak se pohnuly nájmy v centru Prahy a mimo centrum? Jak se budou dlouhodobé pronájmy vyvíjet dále?

Jak se bude vyvíjet trh s nájemními byty?

Koronavirus s realitním trhem v Praze zahýbal. U prodejů méně, u pronájmů více. Turisté v podstatě z týdne na týden zmizeli z Prahy. Díky zavřeným vysokým školám odjeli z Prahy i mimopražští studenti – ti z Česka, ze Slovenska i vzdálenější ciziny. Prahu opustili i někteří zahraniční manažeři. 

První novinové titulky v březnu hlásaly pokles nájmů v desítkách procent. Je to pravda nebo není? „Některé články míchaly jablka a hrušky a zaměňovaly výnos z krátkodobých pronájmů a nájemné u dlouhodobých pronájmů. ČTK dokonce na příkladu jednoho konkrétního bytu u Národní třídy, který se místo krátkodobého pronájmu přes AirBnB začal pronajímat dlouhodobě, došla k názoru, že se celý trh s nájmy propadl o více než 30 %“, uvádí Pavel Velebil, jednatel společnosti TIDE REALITY, a pokračuje: „Ve skutečnosti propad tak dramatický nebyl.“
 
Co se tedy stalo ve skutečnosti?  
 
1. V Praze se díky zavření hranic uvolnily byty dříve pronajímané přes AirBnB a booking.com. Nabídky plně vybavených bytů (i s ručníky, varnou konvicí a předplatným Netflix) naráz zaplavily nejen realitní servery ale i facebookové skupiny nabízející spolubydlení a dlouhodobé pronájmy.
 
2. Z Prahy odjela většina zahraničních i čeští mimopražští studenti. Díky tomu se zvětšil  počet nabídek ke spolubydlení (typicky pokoj ve větším bytě v širším centru se sdílenou koupelnou a kuchyní).
 
3. Českou republiku opustily i filmové štáby a někteří vysocí manažeři ze zahraničí, zejména z USA. Noví manažeři nepřicestovali.
 

Zdálo se, že musí přijít prudký pokles nájmů v celém hlavním městě.
To se ale nestalo. Proč?

 Velká část „AirBnB bytů“ ve skutečnosti nebyla nabídnuta k dlouhodobému pronájmu. Jejich provozovatelé doufají, že se turisté a s nimi výnosný byznys brzy vrátí a nabízejí pronájem na pár měsíců nebo jde jen o podnájem. Proto zůstala řada nájemníků věrná svým stávajícím pronajímatelům a neskočila po nabídce „hotelových“ bytů v centru.
 
„Byty pronajímané turistům byly soustředěné hlavně v Praze 1 a následně v Praze 2 a Praze 3. Ne každému se chce stěhovat na Staré Město, kde byla hustota prodejen s ruskými čepicemi vyšší než počet obchodů, kde si koupíte rohlíky nebo zubní pastu. Díky tomu se v centru Prahy objevilo nejvíce volných bytů a v Praze 1 také nejrychleji pokleslo nájemné.“ komentuje stávající situaci Martin Satar, společník Tide Reality. „Trh však není homogenní“ dodává: „Více jsou zasaženy luxusnější byty, např. u bytů 2+kk s měsíčním nájemným v rozmezí 25.000-30.000 Kč měsíčně pokleslo nájemné skoro o 20-25 %, u levnějších bytů 2+kk pronajímaných za 17-20 tisíc měsíčně nájemné kleslo cca jen o 10 %.“
 
Srovnání počtu bytů nabízených k pronájmu na realitních serverech pro Prahu 1, Prahu 2, Prahu 4 a Prahu 9 a také vývoj průměrných nájmů ukazují dobře grafy sestavené z dat, které pravidelně sbírá a vyhodnocuje společnost Valuo.



Hodnoty prokazují souvislost mezi poklesem nájemného a počtem bývalých „hotelových“ bytů v jednotlivých městských částech. Tomuto trendu ale příliš neodpovídá to, že v Praze 9 se objevilo více volných bytů než v Praze 4, která přímo sousedí s Vyšehradem a Novým Městem. „V tomto případě se patrně projevuje jiný trend. Do Prahy 9 dříve mířili zejména nájemníci hledající levnější bydlení. Tak, jak se snížily nájmy v Praze 2 a Praze 3 a uvolnily se některé studentské byty, zamířili někteří nájemci do těchto zajímavějších čtvrtí a počet volných bytů v Praze 9 se zvětšil“ uvádí Pavel Velebil.
 

Po prvotním šoku přichází postupné oživení. Jaký bude další vývoj?

 
V krátkodobém horizontu o vývoji pronájmů rozhodne především to, zda se do Prahy v září vrátí vysokoškolští studenti a jestli zahraniční firmy znovu začnou do Prahy vysílat manažery na dlouhodobé kontrakty.
 
V dlouhodobém horizontu pak rozhodne to, jak se Praze bude ekonomicky dařit a zda tu cizinci, kterých v Praze žije více než 200 000, a mladí Češi, kteří tvoří největší část vnitřní migrace, i nadále najdou práci.
 
Pokud se chcete poradit o pronájmu svého bytu, kontaktujte prosím Martina Satara, který se pronájmům věnuje od svého příchodu do TIDE REALITY v r. 1993. Kontakty na martina jsou: tel.: 602 322 230, e-mail: martin@tide.cz
 
Otázky týkající se pronájmů rodinných domů a vil Vám ráda zodpoví paní Ludmila Hořovská: tel.: 602 322 229, e-mail: ludmila@tide.cz
 

Další článek

Rostoucí nájmy v Praze přitahují pozornost realitních investorů

Chcete dostávat informace o novinkách
a speciálních slevách mezi prvními?

Zapište se jako odběratel našeho newsletteru a žádná nabídka Vám už neuteče.