Rostoucí nájmy v Praze přitahují pozornost realitních investorů

Rostoucí nájmy a pokračující příliv mladých lidí do metropole zajišťují investicím do nemovitostí atraktivní výnos i stabilitu do dalších let. Praha má podle nedávné studie skoro 1,55 milionu obyvatel, téměř o čtvrt milionu více, než udává Český statistický úřad. Ukazuje se, že Praha je pro mladé lidi ještě atraktivnějším místem k životu, než se donedávna zdálo.

Rostoucí nájmy v Praze přitahují pozornost realitních investorů

Statistický úřad vychází u občanů České republiky z údajů v občance, tedy z adresy trvalého bydliště, u cizinců pak z adresy z povolení k pobytu nebo u občanů EU adresy bydliště v ČR. Studie vycházející z dat operátorů vychází z reálných pohybů telefonů a i když může zahrnout některé nepřesnosti (dvě simky jednoho uživatele), je patrně daleko přesnější než data statistiků. Proč?

Studie ukázala na to, co naše realitní kancelář eviduje už řadu let. Mladí lidé si často nechávají trvalé bydliště u rodičů i poté, co si v Praze pronajmou byt. Teprve, když si poprvé kupují vlastní nemovitost, zapíšou si trvalé bydliště v nově koupeném bytě. Skutečný počet obyvatel hlavního města je díky tomu daleko vyšší, než doposud uváděný 1 309 000 obyvatel.

Příliv mladých lidí do hlavního města zvyšuje poptávku

Ukazuje se, že Praha je pro mladé lidi ještě atraktivnějším místem k životu, než se donedávna zdálo. Pracovní příležitosti i bohatý městský život přitahují mladou generaci, která generuje většinu poptávky po nájemním bydlení. Vyšší poptávka než nabídka stojí za růstem nájmů a i přes rostoucí ceny bytů tak roční výnos z pronájmu v hlavním městě běžně dosahuje 3 – 4,5 %. Nejvyhledávanější jsou malé jednotky s dispozicí 1+kk a 2+kk.
Populární je mezi mladými lidmi i spolubydlení. Běžné u studentů ale i u mladších ročníků po absolvování školy. Takto se často pronajímají velké byty 3+1 nebo 4+kk v původní zástavbě v širším centru Prahy (Holešovice, Žižkov…).
 

Atelier jako investice

Nejvyšší poptávka je dnes po pronájmu jednotek 1+kk a 2+kk. Protože změny územního plánu a stavební řízení v Praze trvají dlouhé roky, zareagovaly developerské společnosti nabídkou menších bytů, ale i atelierů a ubytovacích jednotek. Tento posun umožnil nový občanský zákoník platný od 1.1.2014. K účelu bydlení lze dnes již pronajmout i prostor, který k bydlení není zkolaudován a smluvní strany jsou při pronájmu vázány stejně, jako kdyby šlo o pronájem bytu (§ 2243, odst. 1. NOZ).

Poptávce investorů hledajících zajímavé zhodnocení vychází vstříc i developerský projekt Ateliery Strašnice, který máme v nabídce od září tohoto roku. Objekt s ateliérovými jednotkami vyroste uprostřed oblíbené obytné čtvrti. Nově budované jednotky nabízejí flexibilitu použití a standardní vybavení stejné jako u bytových jednotek. Většinu nabídky tvoří dispozice 1+kk a 2+kk doplněné ve vyšších patrech většími jednotkami o ploše 77-154 m2.

V klidné čtvrti v blízkosti centra

Projekt je zasazen do příjemného prostředí klidné obytné čtvrti. Díky blízkosti metra i tramvaje je však snadné dopravit se do centra Prahy či na Vinohrady během 10-12 minut. Pracovní příležitosti i rušný městský život jsou tak na dosah.
V blízkém okolí se nachází známý oddechový areál Gutovka s parkem a lezeckou stěnou, sportovní areál s tenisovými kurty, venkovní posilovny… Nedaleko je supermarket Billa i nákupní centrum Tesco Skalka, v blízkosti metra Strašnická je řada menších obchůdků. V okolí projektu tak naleznete vše, co člověk pro život ve městě potřebuje.

Výhodný pronájem, zajímavá investice

Ateliery jsou vhodným investičním nástrojem. Pro budoucí pronájem bude jistě zajímavá  nízká energetická náročnost budovy, praktické uspořádání dispozic a flexibilita využití. Okruh potenciálních nájemců rozšíří i pěší vzdálenost od stanice metra, snadná doprava do centra Prahy a blízkost kancelářských center na trase metra A. Pro plátce DPH může být navíc zajímavým benefitem možnost odpočtu daně z přidané hodnoty ve výši 21 %.
Více informací naleznete na webu Ateliery Strašnice:  www.atelierystrasnice.cz

Další článek

Dospěli jsme! TIDE REALITY slaví 25 let na pražském rezidenčním trhu

Chcete dostávat informace o novinkách
a speciálních slevách mezi prvními?

Zapište se jako odběratel našeho newsletteru a žádná nabídka Vám už neuteče.